Umowę leasingu zawierają najczęściej przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Zakładanie własnej działalności wymaga sporych środków pieniężnych, których w danym momencie nie można zainwestować, dlatego minimalizowanie wydatków jest najważniejszym powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się na taką formę finansowania. Sprawdź, co się bardziej opłaca leasing czy wynajem długoterminowy.
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny, określany również usługowym, polega na przekazaniu do użytku środka trwałego w zamian za spłacanie rat leasingowych. Środek ten jest własnością leasingodawcy. Może on zadbać o odpis amortyzacyjny. Po zakończeniu umowy, osoba spłacająca może wykupić przedmiot, który użytkował, na przykład samochód. Opłaty, ratę oraz inne wydatki niezbędne do prawidłowego użytkowania środka można wpisać w koszty uzyskania przychodu. Leasing operacyjny jest traktowany jako usługa, dlatego podatek VAT jest doliczony do każdej raty, a korzystający z oferty ma prawo wypowiedzieć umowę i oddać przedmiot leasingu.
Dlaczego warto wybrać leasing operacyjny?
Leasing operacyjny pozwala na umieszczenie wydatków związanych z eksploatacją w kosztach uzyskania przychodu, czyli – opłatę początkową, ratę leasingową, wszystkie prowizje, opłaty manipulacyjne i koszty ponoszone na co dzień (w przypadku samochodu będzie to na przykład paliwo). W tym wypadku opłacalność leasingu będzie dosyć duża. Warto pamiętać, że umowa leasingowa jest zawierana na okres nie krótszy niż 40% czasu amortyzacji środka trwałego. W przypadku samochodów osobowych, bo to zwykle na nie najczęściej zawierany jest leasing na firmę, trwa około dwóch lat.
Leasing finansowy
Leasing finansowy zwany również inwestycyjnym lub kapitałowym, polega na przekazaniu środka w zamian za spłacanie rat. W tym przypadku przedmiot leasingu jest środkiem trwałym leasingobiorcy. Podobnie, jak w przypadku leasingu operacyjnego można dokonać odpisów amortyzacyjnych, a po zakończeniu umowy przedmiot leasingu można wykupić. W takim wypadku ratę dzieli się na dwie części – kapitałową i odsetkową. Kapitałowa to część spłaty wartości, a odsetkowa to koszt uzyskania przychodu. Podatek Vat musi być zapłacony z góry przy podpisaniu umowy, dlatego że ta forma leasingu jest traktowana jako dostawa towaru. W przypadku leasingu finansowego trzeba pamiętać, że do kosztów można dodać jedynie odsetki od rat, a nie całą ratę. Umowę zawiera się na czas określony zgodnie z indywidualnymi ustawieniami.
Dla kogo leasing finansowy?
Leasing finansowy najczęściej wybierają przedsiębiorcy, którzy chcą być właścicielem przedmiotu leasingu od momentu zawarcia umowy, wolą odliczyć całość podatku VAT od razu, a także chcą związać się umową na krócej. To także optymalna propozycja dla osób, które wybierają przedmiot leasingu, który ma inną stawkę VAT niż 23%. Zanim podejmiesz stosowną decyzję, warto skontaktować się z ekspertem kredytowym, który dokładnie wyjaśni zasady rozliczania, opłacalność oraz potencjalne wydatki.
Różnica między leasingiem a wynajmem długoterminowym
Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na wynajem krótko- lub długoterminowy, co ma szczególne zastosowanie w przypadku samochodów lub specjalistycznych maszyn, z których firma chce korzystać. W tym przypadku można opłacać dedykowany abonament, a kiedy upłynie okres wynajmu zwrócić przedmiot. Czy wynajem długoterminowy się opłaca? Taka forma jest dobrym rozwiązaniem w przypadku, kiedy firma chce przetestować urządzenia lub samochód, nie wiążąc się długoterminowymi umowami. W zależności od firmy niektóre oferują opcje późniejszego wykupu sprzętu, ale warto pamiętać, że kwota może być wyższa niż w przypadku leasingu, gdyż opłata nie jest wartością samochodu wraz z marżą. Opłata za wynajem to głównie marża i użytkowanie auta, ale bez spłacania wartości. Różnica między leasingiem a wynajmem długoterminowym jest więc widoczna, dlatego warto dobrze przeliczyć obie opcje, skonsultować je z księgową i ekspertem kredytowym oraz wybrać optymalne rozwiązanie.
Co się bardziej opłaca leasing czy wynajem długoterminowy?
Leasing operacyjny i leasing finansowy to dwa różne rodzaje leasingu, które różnią się celami i korzyściami płynącymi z ich wykorzystania. Podsumowując, leasing operacyjny to forma umowy, w której przedsiębiorca płaci miesięczne raty za użytkowanie przedmiotu leasingu, ale nie jest on jego właścicielem. Leasing operacyjny jest najczęściej stosowany przez przedsiębiorstwa, które chcą używać sprzętu bez jego nabywania lub planują ewentualne wykupienie. Leasing finansowy jest formą finansowania, w której przedsiębiorca staje się właścicielem przedmiot leasingu. Z kolei wynajem daje możliwość przetestowania, sprawdzenia i weryfikowania samochodu lub urządzenia, a następie zwrócenia go. Taka forma sprawdzi się tam, gdzie konieczny jest zakup na własność, ale przedsiębiorca potrzebuje informacji czy spełni on jego oczekiwania. Ostateczną decyzję – leasing czy wynajem podjąć na podstawie indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.