Praktycznie w każdej firmie niezbędny jest samochód. Dojazdy do klienta czy na spotkania taksówką, nawet sporadycznie, generują spore koszty. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wynajem długoterminowy auta lub jego leasing. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tym dwóm rozwiązaniom. Podpowiadamy, jak wygląda każda z usług oraz czym kierować się przy podejmowaniu tej ważnej decyzji.
Wynajem długoterminowy auta czy to się opłaca
Długoterminowy wynajem samochodu to usługa, która polega na comiesięcznym opłacaniu abonamentu i korzystaniu z samochodu na własnych zasadach. Użytkownik może wybrać sobie samochód w odpowiedniej konfiguracji, która najbardziej odpowiada jego potrzebom. Stała rata miesięczna obejmuje odpowiednie usługi. Dodatkowo nie trzeba martwić się o przedłużanie ubezpieczenia, naprawy, serwis oraz o zakup, przechowywanie czy nawet wymianę opon. Wynajem długoterminowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę, komfort i spokój ducha. Do kosztów należy jedynie doliczyć paliwo. Po wygaśnięciu usługi można zmienić samochód na inny lub po prostu go zwrócić. Niektórzy oferują również możliwość wykupienia pojazdu po atrakcyjnej cenie. Cena wynajmu jest zależna od modelu pojazdu, udogodnień w pakiecie oraz czasu trwania umowy.
Czy opłaca się brać auto w leasing?
Leasing jest umową cywilnoprawną zawieraną między leasingodawcą – finansującym a leasingobiorcą – korzystającym. Pozwala on na użytkowanie samochodu, ale bez konieczności jego kupowania. Zamiast tego klient korzysta z samochodu, płacąc określoną sumę pieniędzy przez czas trwania umowy. To rozwiązanie jest korzystne z różnych względów. Istnieje możliwość leasingowania zarówno aut nowych, jak i używanych. Na specjalne oferty mogą liczyć szczególnie początkujący przedsiębiorcy. Jak wziąć auto w leasing? Trzeba spełnić określone warunki. Każda firma leasingowa ma swoje własne procedury, ale większość jest uproszczona maksymalnie, jak to możliwe. Informacje dotyczące potrzebnych dokumentów bez problemu znajdziesz na ich stronach internetowych.
Do wad z pewnością można zaliczyć fakt, że serwisowanie i wszystkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu leżą po stronie leasingobiorcy. A więc nie tylko trzeba zapłacić za paliwo, ale także za przegląd, wymianę opon czy ewentualne naprawy.
W zależności od marki samochodu istnieje również obowiązek serwisowania jedynie w autoryzowanych stacjach obsługi czy opłacania ubezpieczenia u konkretnego ubezpieczyciela. Natomiast po upływie leasingu użytkownik ma prawo pierwokupu po atrakcyjnej cenie na firmę lub osobę prywatną. W pierwszym przypadku zakup można uwzględnić w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Cena zakupu jest na tyle atrakcyjna, że mieści się w widełkach i przedsiębiorca może wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych, oraz dokonać jednorazowej amortyzacji ze względu na niską wartość auta. Jeżeli samochód będzie użytkowany zarówno firmowo, jak i prywatnie o można również częściowo odliczyć VAT. Każdy, kto może wziąć auto w leasing, musi również pamiętać o opłaceniu ubezpieczenia OC, a często także autocasco. Dodatkowo firmy leasingowe nie zapewniają auta zastępczego w przypadku dłuższej awarii, dlatego warto mieć ubezpieczenie, które pomaga taki problem rozwiązać. Jak zatem podjąć dobrą decyzję? Czy wypożyczenie samochodu zamiast leasingu sprawdzi się w każdej firmie? Oczywiście, że nie. Jest to bardzo indywidualna kwestia
Jak podjąć właściwą decyzję?
Co będzie korzystniejsze – leasing czy wypożyczenie auta? Wynajem długoterminowy jest korzystny dla tych, którzy szukają samochodu na kilka najbliższych lat. Nie potrzebują pieniędzy na wkład własny, gdyż najczęściej nie jest on wymagany. Rata miesięczna jest statystycznie niższa niż w leasingu i zawsze można liczyć na sprawny serwis. Natomiast w przypadku uszkodzenia wynikającego z eksploatacji pojazdu, trzeba będzie wykonać odpowiednią dopłatę. Leasing dla firm chroni klienta przed tymi dopłatami. Zapłacić trzeba będzie za uszkodzenia mechaniczne oraz usunięcie awarii i we własnym zakresie znaleźć odpowiednie auto zastępcze. Czasami konieczny jest również wkład własny, a rata miesięczna wyższa niż w przypadku wynajmu. Leasing to rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, że w przyszłości będą chcieli mieć samochód na własność. Wówczas koszt wykupu będzie znacznie niższy.
Porównując to, ile kosztuje leasing auta a wynajmem, finalnie bardziej opłaca się pierwsze rozwiązanie. Suma kosztów, jakie musi ponieść klient, jest niższa w przypadku leasingu. Wynajem długoterminowy może również narzucać limit przejechanych kilometrów. Po jego przekroczeniu kierowca musi dopłacić odpowiednią kwotę. Dlatego, jeżeli większość swojego czasu spędzasz w podróży, wybierz leasing. Biorąc pod uwagę, ile kosztuje wynajem auta, to rozwiązanie jest dedykowane tym, którzy samochód potrzebują na krótkie trasy i nie przeszkadzają im ewentualne ograniczenia. Pamiętaj, że zanim podejmiesz ostateczną decyzję, możesz skontaktować się z ekspertem finansowym, który podpowie, jaki wariant warto wybrać. Dzięki temu można rozważyć wszelkie za i przeciw. Pozwala to uniknąć przykrych konsekwencji zawarcia niekorzystnej umowy, z której później trudno będzie się wywiązać. Podjęcie dobrej decyzji pozwala zaoszczędzić pieniędzy i późniejszych problemów.