Czy kupno mieszkania w 2022 roku jest opłacalne?

Czy kupno mieszkania w 2022 roku jest opłacalne?

Wiele osób, szczególnie młodych, decyduje się na zakup mieszkania w mieście lub działki budowlanej w granicach jakiegoś dużego węzła komunikacyjnego. Takie rozwiązanie pozwala na sprawny dojazd do pracy, a jednocześnie daje poczucie bezpieczeństwa i odnalezienia swojego miejsca na ziemi. Czy obecnie kupno mieszkania jest opłacalne? Lepiej poczekać czy jednak rozejrzeć się za czymś okazyjnym?

Sytuacja na rynku

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku o 22% zmniejszyła się liczba nowych inwestycji deweloperów w stosunku do zeszłego roku. Tym samym spada ilość dostępnych mieszkań. Sytuacja na rynku sprawia, że mniej osób może w ogóle pozwolić sobie na spełnienie marzeń o własnym lokum. Rosnące ceny artykułów pierwszej potrzeby, usług, czy paliw sprawiły, że część społeczeństwa porzuciła plany o inwestowaniu w swoje własne “M”. Warto również pamiętać, że Polacy przestali brać tak chętnie kredyty. Wysokie stopy procentowe, realne koszty remontu i przede wszystkim życia,  stale rosną w przeciwieństwie do wynagrodzeń. Zwyczajnie – obywatele nie mogą zgromadzić potrzebnych na wkład własny środków. Szacuje się, że sytuacja utrzyma się jeszcze przez co najmniej rok. Czy warto teraz kupić mieszkanie?

czy warto kupić mieszkanie w 2022?

Prognozowane ceny mieszkań

Warto pamiętać, że na cenę zakupu nieruchomości wpływa nie tylko wysoka inflacja, wynagrodzenia pracowników budowlanych czy rosnące ceny materiałów budowlanych. Mniejsza dostępność mieszkań na rynku pierwotnym, brak działek, większa konkurencja wśród kupujących, a także nowe przepisy deweloperskie to również powód utrzymujących się wysokich należności za nieruchomość. Biorąc pod uwagę te aspekty, można stwierdzić, że niestety ceny mieszkań nie spadną, ale utrzymają się na obecnym poziomie. Warto mieć na uwadze, że w II kwartale 2022 roku ceny są o około 19% wyższe niż rok temu. Na rynku wtórnym również odnotowano wzrost.

Kupno mieszkania czy zainwestowanie w działkę jest ciężkie do zrealizowania nawet dla tych, którzy zgromadzili odpowiednie środki. Czy kupować teraz mieszkanie lub działkę? Jedynym korzystnym rozwiązaniem na obecną sytuację wydaje się szukanie okazji cenowych właśnie na rynku wtórnym. Osoby, które dysponują gotówką, są w stanie zainwestować w mieszkanie, co pozwala im ochronić kapitał przed inflacją. Zaś utrudniony dostęp do kredytów sprawił, że mniej ludzi w ogóle chce zainwestować w jakąkolwiek nieruchomość.

Czy kupić mieszkanie?

Według ekspertów ceny mieszkań w najbliższym czasie nie spadną. Czy kupić mieszkanie? Jeżeli ceny pójdą w dół, to warunki kredytowe oferowane przez banki z pewnością nie będą korzystne. Co więc pozostaje tym, którzy chcą kupić swoje mieszkanie albo mają dosyć płacenia za mieszkanie na wynajem? Pierwszym krokiem powinno być spotkanie z doradcą kredytowym. Dopiero wtedy można realnie ocenić, jak wyglądają szanse na kredyt na mieszkanie, jaka rata będzie akceptowalna oraz czy w tej cenie można coś nabyć. Obecnie możliwe jest uzyskanie kredytu nawet na 100% wartości nieruchomości, to tzw. kredyty gwarantowane. Aby je uzyskać, trzeba jednak spełnić kilka warunków, m.in. odpowiednia cena za m2. Przy niewielkim wkładzie własnym można liczyć na niewielką kwotę kredytu – w zależności od banku, potrzebujesz około 10-20% wkładu własnego. Nie każdy kredyt hipoteczny 2022 z minimalnym wkładem własnym będzie na dłuższą metę korzystny. Doradca oceni nie tylko zdolność finansową klienta, ale także pomaga porównać oferty banków, negocjuje lepsze warunki czy pomaga wypełnić najważniejsze dokumenty. Każdy problem z kredytem hipotecznym można skonsultować ze specjalistą, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie korzystne.

Mieszkanie na kredyt

Mieszkanie jako inwestycja pod wynajem z pewnością jest dobrym rozwiązaniem. Mówi się, że właściciele wynajmują lokale, dzięki czemu najemcy mogą spłacać ich kredyt. Duża rata to duże koszty najmu. Coraz więcej osób musi szukać tańszych, a co się z tym wiąże, mniejszych mieszkań pod względem metrażu. Najtrudniej wynająć coś dla singla, któremu po opłaceniu małego mieszkania zostanie na bieżące wydatki i rachunki zaledwie kilkaset złotych, zaznaczając, że zarabia więcej niż najniższa krajowa. Mieszkanie na inwestycje powinno mieć odpowiedni metraż, nowoczesne wykończenie, sprawne instalacje i wyposażenie. Obecnie ceny wynajmu mieszkań stale rosną, co nawet przy mało korzystnych warunkach kredytowych w krótkim okresie, może być motywatorem do zakupu własnego mieszkania.

Innym rozwiązaniem jest mieszkanie na kredyt gotówkowy, który udzielany jest na dowolny cel, ale nie można go zaciągnąć na tak wysoką kwotę, jak w przypadku hipotecznego. Okres kredytowania to maksymalnie dziesięć lat. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest korzystniejsze, bo nie wymaga wkładu własnego. W zależności od banku łatwiejsze są również procedury uzyskania kredytu. Jednak nie ma tutaj zabezpieczenia, jak w postaci hipoteki, wyższe jest również oprocentowane oraz koszty dodatkowe, jak na przykład ubezpieczenie. Kredyt gotówkowy (Mińsk Mazowiecki) będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają już środki na zakup nieruchomości, a potrzebują środków na remont czy wykończenie lokalu. Kredyt na mieszkanie gotówkowy pozwoli swobodnie zakupić potrzebne sprzęty czy materiały do wykończenia pomieszczeń.

Kredyt na mieszkanie w obecnej sytuacji to dobre rozwiązanie dla osób, które myślą o nieruchomości inwestycyjnie lub mają odłożoną gotówkę, a dla osób nieposiadających oszczędności opcją jest kredyt gwarantowany na 100% wartości nieruchomości. Jeżeli chcesz kupić lokum w stanie deweloperskim, to kredyt może nie pokryć wartości mieszkania, nie mówiąc już o jego urządzeniu. Warto więc skonsultować się z doradcą, który przeanalizuje sytuację finansową i podpowie rozsądne rozwiązanie. Dla innych korzystniejszy będzie kredyt gotówkowy. Asfinanse z powodzeniem może Ci dobrać odpowiedni rodzaj pozyskiwania środków. Skontaktuj się z doradcą, przedstaw swoje oczekiwania i czekaj na oferty.