Rada Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim wprowadza kolejne podwyżki stóp procentowych, co powoduje wzrost miesięcznych rat. Wakacje kredytowe mają pomóc kredytobiorcom w spłaceniu drożejących rat kredytów hipotecznych. Wsparcie dla osób, które borykają się ze zbyt dużymi kosztami pożyczki, można uzyskać na podstawie złożonego wniosku. Dowiedz się, czym są wakacje kredytowe, od kiedy obowiązują oraz jak prawidłowo wypełnić wniosek.
Wakacje kredytowe – co to jest?
Wakacje kredytowe to wsparcie rządowe udzielane według odgórnych przepisów, a nie indywidualnych decyzji danego banku, gdyż takie udogodnienie oferują również te instytucje. Podobne udogodnienia obowiązywały w trakcie trwania pandemii koronawirusa, gdzie kredytobiorcy mieli możliwość ubiegania się o odroczenie terminu spłaty 1,2 lub 3 raty. Takie rozwiązanie pozwoliło odciążyć budżet, szczególnie u osób, które w wyniku lockdownu straciły pracę. Wakacje kredytowe (tarcza 4.0) 2022 i 2023 będą działały podobnie. Mają pomóc osobom, które borykają się ze spłatą drożejących kredytów hipotecznych. Pomoc nie obejmuje kredytów we frankach oraz kredytów mieszkaniowych w złotówkach udzielonych przez 1.07.2022
Od kiedy wakacje kredytowe 2022 i 2023?
Kredytobiorcy wnioski o skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych mogą składać od 29 lipca. Zawieszenie spłaty kredytu polega na przesunięciu spłaty raty raz na kwartał, co daje w sumie cztery razy w ciągu roku. Nie skutkuje to naliczeniem dodatkowych odsetek. Odroczenie obowiązuje w latach 2022 i 2023, co pozwala na odroczenie spłaty o 8 rat. Banki pozwalają złożyć wniosek o wakacje kredytowe online, a także w aplikacjach mobilnych. Można zdecydować się na jeden lub składać wnioski na każdy z wybranych miesięcy. Bank ma 21 dni na potwierdzenie przyjęcia pisma.
Wakacje kredytowe – dla kogo 2022 i 2023?
Wakacje kredytowe przysługują osobom, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Mogą z nich skorzystać osoby, którym ze względu na wzrost stóp procentowych podniesiono miesięczną ratę. Nie są traktowane jako zaległość (niezapłacone raty) ani jako ich umorzenie. Jest to jedynie przesunięte w czasie spłacanie zadłużenia. Warto pamiętać, że korzystając z wakacji kredytowych, wciąż trzeba zadbać o uregulowanie składek ubezpieczeniowych. Jeżeli wcześniej zostały Ci przydzielone wakacje kredytowe, które oferował bank, to złożenie wniosku sprawi, że te „bankowe” zostaną zakończone. Nie można więc zyskać dwóch wakacji kredytowych. W przypadku osób, które mają zaciągnięte dwa, lub więcej kredytów, wakacje obowiązują jedynie na jedną umowę. Pamiętaj również, że wakacje kredytowe dotyczą tych osób, które nabyły nieruchomość na własny cel mieszkaniowy. Nie dotyczą tych, którzy kupują mieszkanie na wynajem prywatnie lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Wakacje kredytowe czy warto?
Założeniem wakacji kredytowych jest pomoc kredytobiorcom przetrwać czas rosnących rat kredytowych, cen produktów czy podwyżek wszelkich rachunków. Skutki coraz większych stóp procentowych szczególnie odczuwają kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem, gdyż wysokość raty od początku 2022 prawie dwukrotnie się zwiększyła. W skali roku można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Według specjalistów wzrost cen przypada właśnie na lata 2022 i 2023, co oznacza, że stopy procentowe, a także ceny usług i produktów wciąż będą szybować w górę. U wielu osób oznacza to ryzyko utraty płynności finansowej. Korzyści z wakacji kredytowych z pewnością pozwalają nieco odciążyć domowy budżet. Warto jednak pamiętać, że w 2023 roku ma nastąpić zniesienie stawki WIBOR. Zostanie ona zastąpiona nowym wskaźnikiem. Efektem tych działań ma być obniżenie oprocentowania kredytów.
Pomoc w spłacie oferuje również Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Osoby w najtrudniejszej sytuacji mogą liczyć na wsparcie do 2000 zł miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że kwotę trzeba będzie oddać lub wnioskować o jej częściowe umorzenie. Warto więc dokładnie zastanowić się, po jaką pomoc sięgasz. Jeżeli nie wiesz, czy opłaca się korzystać z odroczenia płatności, warto skorzystać ze wsparcia doradcy kredytowego. Przeanalizuje on wszelkie za oraz przeciw i doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie. Doradca kredytowy Mińsk Mazowiecki pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, a także dokładnie przeliczy, czy rzeczywiście opłaca się korzystać z wakacji kredytowych. Odpowie również na wszelkie pytania dotyczące pozyskiwania finansowania na własne mieszkanie czy dom. Pomoże porównać kredyty (Mińsk Mazowiecki), a także zaoferuje pomoc w wyborze najlepszej opcji. Także w trakcie podopisywania umowy kredytowej doradca będzie Ci towarzyszył, co pozwoli uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.
Pamiętaj, że niezapłacone raty wydłużają okres kredytowania, zgodnie z ilością odroczonych miesięcy. W przypadku osób, które skorzystały z maksimum okresu, czas spłaty przeciągnie się o osiem miesięcy. Warto więc dokładnie przemyśleć, czy będzie to korzystna opcja. Warto skontaktować się z profesjonalnym doradcą, który odpowie na wszystkie pytania.