Nadchodzi Bezpieczny Kredyt 2% – czy warto?

Nadchodzi Bezpieczny Kredyt 2% – czy warto?

Od 3 lipca będzie można ubiegać się o kredyt hipoteczny, tzw. Bezpieczny Kredyt 2%. Czy warto z niego skorzystać?

Jeśli spełniasz warunki, aby uzyskać kredyt hipoteczny ze wsparciem rządowym, to jak najbardziej tak. W AS Finanse mamy już listę klientów oczekujących na wnioskowanie o kredyt w lipcu, jak też przygotowujących się do tego w kolejnych miesiącach.

Podajemy główne wytyczne kredytu.

Dla kogo?

Bezpieczny Kredyt będzie przeznaczony dla osób do 45 roku życia, które nigdy nie posiadały  i nie mają obecnie nieruchomości. Warunek wieku musi spełnić 1 z małżonków, w przypadku małżeństwa, warunek posiadania mieszkania – obydwoje. Singiel może ubiegać się o max 500 tys. zł, małżeństwo lub związek nieformalny wychowujący min. 1 dziecko 600 tys. zł.

Przez ile czasu, jakie warunki?

Dopłata państwa będzie obowiązywała przez 10 lat. Kredyt będzie udzielony w ratach malejących ze stałą stopą procentową. Dopłata będzie dotyczyła różnicy między stałym oprocentowaniem (średnim na rynku) a 2%. Oprocentowanie kredytu to marża banku + 2% + ewentualna prowizja banku. Minimalny okres kredytowania to 15 lat.

Jaki wymagany wkład własny?

Bezpieczny Kredyt to standardowy kredyt oferowany przez banki komercyjne. Minimum wkładu własnego to obecnie 10 lub 20%. Dodatkowo Bezpieczny Kredyt można połączyć z Kredytem Gwarantowanym, wtedy możliwe jest 100% finansowanie nieruchomości, ale dochodzą warunki tego kredytu, czyli np. max cena za m2.

Bezpieczny Kredyt zakłada max wkład własny = 200 tys. zł

Co po 10 latach?

W przypadku rat malejących po 10 latach saldo kredytu zmniejszy się szybciej niż przy ratach równych, a jeśli raty będą dla kredytobiorcy za wysokie będzie możliwość wydłużenia okresu kredytowania o max 5 lat.

Jak będzie liczona zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa będzie przeliczana przez banki w standardowy sposób. Aczkolwiek ze względu na niższą ratę kredytową w trakcie dopłat i po 10 latach jest szansa na korzystniejszą zdolność niż przy kredycie bez dopłat rządowych.

 

PRZYKŁAD:

Małżeństwo

kredyt 550 000 zł,

okres kredytowania 30 lat

oprocentowanie 8,46%

Rata przed dopłatą = 5 405,28 zł

Rata przez 10 lat = 2 832,19 zł

Rata po 10 latach = 3 172,74 zł

Korzyść finansowa przez 10 lat = 308 760 zł

 

W naszej ocenie Bezpieczny Kredyt to dobry krok w kierunku pomocy osobom kupującym pierwszą nieruchomość. W obecnej sytuacji wysokich stóp procentowych kredyt hipoteczny jest dużym obciążeniem w budżecie domowym, a niższa rata w kredycie rządowym, niższy koszt odsetkowy kredytu to bardzo duży plus.

Aby dokładnie przeanalizować Twoją sytuację pod kątem kredytu hipotecznego z dopłatami rządowymi lub bez zapraszamy do bezpłatnych konsultacji z naszym ekspertem kredytowym (dawniej doradcą finansowym) w AS Finanse tel.: 731 131 071.