Jak najkorzystniej sfinansować wykończenie mieszkania lub domu?

Jak najkorzystniej sfinansować wykończenie mieszkania lub domu?

Kupiłeś mieszkanie lub wybudowałeś dom, wydałeś wkład własny, wziąłeś kredyt na zakup/budowę i co teraz? Pozostaje jeszcze wykończenie „gołych” ścian lub remont. Warto pomyśleć o tym etapie już na samym początku zakupu mieszkania lub budowy nieruchomości. Rozwiązaniem jest tu powiększony kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Kredyt hipoteczny może być przeznaczony na zakup mieszkania plus jego wykończenie lub remont i budowę domu wraz z wykończeniem. W takiej sytuacji inaczej jest wyceniana nieruchomość i wkład własny.

Na przykład:

Zakup nieruchomości = 400 000 zł

Wykończenie mieszkania = 100 000 zł

Bank wyceni docelową wartość nieruchomości już po remoncie, czyli na 500 000 zł. Od tej kwoty będzie też naliczony wkład własny, np. 20% = 100 000 zł.

A więc, jeśli tak jak w tym przykładzie posiadasz 100 000 zł wkładu własnego i martwisz się, że na wykończenie/remont już zabraknie pieniędzy, warto rozszerzyć kredyt hipoteczny o finansowanie remontu, wtedy warunek wkładu własnego i wolne pieniądze na remont są osiągalne. Dodając kwotę na remont/wykończenie musisz do wniosku kredytowego sporządzić kosztorys remontu na druku bankowym. W kosztorysie uwzględniasz prace i materiały jakie mają być wykonane i w jakich rynkowych kwotach. Określasz też we wniosku kredytowym ile czasu będzie trwał remont. Po tym okresie powinieneś się rozliczyć z bankiem z kwoty na remont, np. poprzez zdjęcia lub inspekcję z banku (tu już każdy bank ma swoje wewnętrzne wymogi).

Zalety poszerzenia kredytu hipotecznego o remont to niska cena kredytu (oprocentowanie) i całość kwoty jest rozłożona na długi okres kredytowania, co daje większy bufor w budżecie domowym.

Inną opcją jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Jest to szybsze rozwiązanie i droższe niż kredyt hipoteczny, ale wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli kredyt gotówkowy spłacisz stosunkowo szybko, może okazać się to korzystniejsze rozwiązanie niż hipoteka, która jest na wiele lat, więc koszt odsetkowy też jest wysoki. Przy kredycie gotówkowym nie musisz dokumentować na co pieniądze zostały przeznaczone, a kredyt udzielany jest w 1-3 dni.

Część naszych Klientów korzysta też z pożyczek u pracodawców, czyli z tzw. zakładowych funduszy świadczeń socjalnych (ZFŚS). Są to korzystne pożyczki, bo często na 0% lub bardzo niewielki %. Warto też zapytać pracodawcę czy takie możliwości są.

Podsumowując, która opcja jest najkorzystniejsza? To sprawa dość indywidualna, uzależniona od płynności finansowej, czasu na kiedy potrzebne są pieniądze, od zdolności kredytowej, sposobu rozliczeń czy też planów co do spłaty zobowiązań.

Aby dokładnie omówić możliwości kredytowe warto więc umówić się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem kredytowym AS Finanse: 731 131 071. Zapraszamy.