Marzenie o własnym mieszkaniu czy domu wciąż dla wielu osób, szczególnie młodych pozostaje niespełnione. Odkładanie pieniędzy na wkład własny przy stale rosnących cenach w niektórych sytuacjach jest bardzo trudne. Nawet jeżeli ma się fundusze na wkład to rata kredytu, który trzeba zaciągnąć może równać się wysokości dochodów. Czy obecnie warto inwestować i budować nieruchomość?
Wzrost stóp procentowych, cen materiałów i działek budowlanych
Coraz trudniej rozpocząć budowę domu od podstaw. Praktycznie od samego początku niesie to ze sobą wiele problemów i wydatków. Proces rozpoczyna się od zakupu działki budowlanej i załatwienie przyłączy. To również zajmuje sporo czasu. Uzbrojenie działki można sprawdzić w wydziale kartografii i geodezji urzędu gminy nawet przed zakupem. Kolejnym krokiem jest wykonanie projektu. Można kupić gotowy lub stworzyć swój od podstaw, co również generuje koszty oraz zabiera czas. Stałe podwyżki cen niekorzystnie wpływają nie tylko na cenę materiałów budowalnych, ale także na ich dostępność. Na zamówienia trzeba czekać miesiącami. Coraz większą trudność stanowią również terminy u poszczególnych fachowców. Prace wykończeniowe to kolejny etap i kolejne wydatki. Wiele osób na upragnioną inwestycję bierze kredyt hipoteczny. To jedyne rozwiązanie, by ruszyć z pracami. Tutaj pojawia się kolejny problem – jaką ofertę warto wybrać? Pomoc w uzyskaniu kredytu na budowę domu zapewniają profesjonaliści w tej branży. Doradca kredytowy poszuka najlepszych propozycji, dzięki czemu klient może zaoszczędzić czas i pieniądze. Kolejnym problemem jest wzrost stóp procentowych, a co za tym idzie wskaźnika WIBOR, który wpływa bezpośrednio na wysokość rat. Szczegóły z pewnością dokładnie wytłumaczy pośrednik kredytowy na umówionym spotkaniu.
Czy warto budować dom od podstaw?
Czy warto budować dom, pomimo tak wysokich kosztów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością jest to inwestycja na długie lata i jednocześnie zabezpieczenie na przyszłość. Własny kąt to również większy komfort psychiczny zarówno dla pary, jak i większej rodziny. Jeżeli ma się odpowiednie zasoby finansowe, które pozwalają na realizowanie takiego przedsięwzięcia, to warto je zainwestować. Warto pamiętać, że do kosztów oprócz zakupu działki, należy doliczyć spodziewane rosnące koszty materiałów i usług, a także bieżące wydatki na opłacenie dawnego lokum i codzienne życie. Banki wciąż oferują kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem lub zmiennym. Do kredytobiorcy należy decyzja, czy będzie w stanie pokryć koszty całej inwestycji. Istotna jest także wysokość wkładu własnego. Problem z kredytem na budowę domu pojawia się w momencie, w którym kosztorys został źle sporządzony, na przykład nie uwzględniono potencjalnych podwyżek cen materiałów i usług. Wówczas może okazać się, że kredyt nie wystarczy na pokrycie całej należności. Warto być na to przygotowanym.
A może inwestycja – czy warto budować dom na sprzedaż?
Koszt w dużej mierze zależy od projektu domu, powierzchni, rodzaju dachu czy tego, czy chcemy obok postawić również garaż. Niektórzy decydują się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim lub surowym zamkniętym. Dzięki temu można uniknąć stresu związanego z pierwszym etapem budowy. To deweloper zajmuje się uzyskaniem pozwoleń czy konsultacjami z architektami. Niektóre osoby fizyczne, chcąc zainwestować pieniądze, decydują się na budowę domu z myślą o jego sprzedaży. Takie działanie jest wyłączenie celem zarobkowym, a więc jeżeli nie prowadzisz firmy, to organ podatkowy może potraktować to jako pozarolniczą działalność gospodarczą. Wówczas po upływie 5 lat transakcja sprzedaży będzie podlegać dosyć dużemu opodatkowaniu. Czy warto budować dom na sprzedaż? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie sam każdy potencjalny inwestor.
Budowa domu niesie ze sobą spore koszty, nie tylko finansowe, ale także emocjonalne. Przygotuj się na opóźnienia, rosnące kwoty, załatwianie dużych ilości formalności, a także nerwową atmosferę. Problematyczny jest również sam fakt brakujących materiałów budowlanych i terminów u fachowców. Wzrost kosztów materiałów, cen paliwa czy energii elektrycznej wiąże się również z wyższymi oczekiwaniami płacowymi w sektorze budowlanym. Oznacza to, że ceny usług będą jeszcze większe. Specjaliści z branży budowlanej zaznaczają, że wydatki, które w teorii generuje budowa domu, a koszt realny to kwoty różniące się czasami nawet o kilkanaście tysięcy na niekorzyść inwestującego. Jeżeli właśnie stoisz przed podjęciem ważnej decyzji o zakupie działki czy budowie domu, to warto umówić się na spotkanie z doradcą kredytowym, który realnie określi wartość kredytu hipotecznego dla klienta indywidualnego. Dzięki temu będziesz wiedział, z jakimi wydatkami należy się liczyć, czy może lepiej odłożyć marzenie na kilka lat.