KOSZTY KREDYTOWE

KOSZTY KREDYTOWE


Najczęstsze pytania, które słyszę od klientów to:

  • jak porównać oferty kredytowe różnych banków?
  • na jakie koszty zwracać uwagę?
  • jak wybrać najlepszą ofertę? który bank jest najlepszy?
  • co można negocjować?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania/domu lub budową domu i potrzebujesz wspomóc się kredytem bankowym – założę się, że chcesz, aby był najtańszy i chcesz go szybko spłacić. Ale jak taki wybrać, na co zwrócić uwagę?

W tym artykule opowiem Ci o większości kosztach kredytowych, które pojawiają się wtedy, kiedy wnioskujesz o kredyt lub potem w trakcie spłaty rat.

Najczęstsze pytanie, które słyszę to – Który bank jest najlepszy? Który Pani poleca? – nigdy nie wskazałam 1 banku J, a to dlatego, że dla każdego inny bank może być optymalnym rozwiązaniem. Najpierw trzeba przeanalizować swoją sytuację, przeliczyć zdolność kredytową, a następnie dobrać oferty bankowe tak, aby spełniały nasze oczekiwania.  Podam 2 przykłady poniżej.

Sytuacja 1.

Klient, który kupuje mieszkanie inwestycyjnie, będzie je w przeciągu 1 roku sprzedawał – w takiej sytuacji zazwyczaj szukamy oferty, gdzie nie będzie kosztów wstępnych i opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, nawet kosztem wyższego %.

Sytuacja 2.

Zakup mieszkania, spłata w dłuższej perspektywie. Jeżeli jest to zakup docelowego mieszkania (przynajmniej tak się wydaje) i spłaty rat będą trwały min kilkanaście lat – wtedy skupiamy się na niskim % (szczególnie marży banku) i minimalizowaniu kosztów wstępnych. Jeżeli dysponujesz wysokim wkładem własnym to nawet wyższe koszty wstępne mogą być akceptowane, aby uzyskać niższe %.

Każdą sytuację proponuję indywidualnie omówić i dobrać oferty tak, aby spełniały jak najwięcej Twoich oczekiwań.